Cenzura Hanáckého večerníku, aneb jak cenzuruje olomoucká Stráž lidu



Smazané a nesmazané články smazané vydavatelem Vlastimilem Blaťákem ke dni 5. 10. 2016 o vedoucím výzkumu Konopí je lék (Cannabis is The Cure) a veleknězi Konopné církve Dušanu Dvořákovi


Smazané články

23. 10. 2014

 
20. 3. 2016


25. 3. 2016



Nesmazány články

18. 6. 2016

Soudci se budou zodpovídat za kriminalizaci pěstitelů konopí! 

 
Předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem byl dne 15. června 2016 odvolán předseda senátu č. 6 Tdo 323/2016 a soudce Nejvyššího soudu ČR Jan Engelmann, který nesmí nadále šetřit další dovolání konopného léčitelé Dušana Dvořáka z Olomouce.
Předseda Nejvyššího soudu dne 15. 6. 2016 navíc zahájil šetření k návrhu na kárná řízení se soudci tří trestních senátů soudících Dušana Dvořáka v předchozích letech v dovoláních č. j. 8 Tdo 1231 /2011, 6 Tdo 1493/2014 a 11 Tdo 181/2015. Rozhodnutí předsedy nejvyššího soudu a podnět na kárná řízení je uveden na http://nejvyssi-soud.blogspot.com/

Co znamená rozhodnutí předsedy Nejvyššího soudu ČR jsme se zeptali konopného guru Dušana Dvořáka 

„Na webu je doloženo, že soudci tří senátů Nejvyššího soudu si vymysleli tyto lži:
1.    Konopí je prekurzor, čili chemická látka k výrobě chemických drog.
2.    Nařízení o prekurzorech bylo transponováno do zákona o návykových látkách, což vylučuje unijní i česká judikatura.
3.    Zákon o návykových látkách a zákon o léčivech nejsou technické předpisy k výrobě konopí jako léku a jejich novelizace Česká republika nemusí hlásit do databáze TRIS, a tedy se ani nemusí podkládat spor o právo na výrobu konopných léčiv a realizaci výzkumu k vyřešení Soudním dvorem.“
Je to kvůli možnosti kriminalizovat mne a další občany při vědomém zapření práva na zákonného soudce a předání věci k šetření Soudnímu dvoru EU, zapření elementárních principů práva na spravedlivý proces a práva na trest toliko ze zákona a opakovaně zapřené nešetřené trestní podněty na spáchané zločiny soudců a státních zástupců a doložené důkazy justičně exekutivního kartelu.“

Nerozumím, srozumitelně, proč to udělali?
„Aby nešli soudci a státní zástupci do vězení za spáchané zločiny proti lidskosti, které jim dokládali lékaři i soudní znalci. Vlastně ty zločiny je asi vůbec nezajímají, jsou to cynická hovada. Na Nejvyšším soudu je nejvíc bolševiků v české justici. Zajímá je obrovský průšvih, že by věc posoudil Soudní dvůr. Ten by doložil, že máme pravdu, žádnou trestnou činnost jsme nepáchali a Česká republika nám a všem poškozeným od 1. 7. 2004 musí uhradit náhrady škod. Navíc všichni odsouzení do vězení by byli propuštěni a měli by také právo náhrady škod, že byli odsouzeni v době nevymahatelného - neplatného zákona. Politický průser prvního kalibru a pochopitelně otázka, kdo za to může, kdo to měl na starosti a kdo to způsobil. To jsou od roku 2004 miliardy euro, ne korun.“

Vy víte, kdo to byl?
„Mafie má chapadla přímo v centrálách veřejné moci, jedno černoprdelnické chapadlo řeknu. Stačí dát do Google vyhledat článek z roku 2005 Úloha šílenství v dějinách, tam se to o chemikovi státní kasy dočtete in natura z dobových reálií z roku 2004, když jsme vstupovali do EU a Schengenu a byl vyhlášen zločinecký ideologický pamflet Lidovci proti drogám a paragraf 29 zákona o návykových látkách prošel bez oznámení Komisi. V následujících letech jsme se stali evropskou velmocí v produkci a distribuci marihuany do Evropy.“

Nemůžete podat žalobu přímo Soudnímu dvoru do Lucemburku?
„Bohužel na to obchodní právo nepamatuje. Nejvyšší soud má z úmluv zákonnou povinnost žalobu ve formě tzv. předběžných otázek podat, sám tak učinit nemůžete. Pokud Česká republika takhle lže, aby věc neřešil Soudní dvůr, a tuto lež pokryje zkorumpovaná justice u Ústavního soudu, Evropské komise a Evropského soud pro lidská práva, což se nám stalo od roku 2012 opakovaně a vše je odmítáno meritorně projednat, navíc to pak ještě v přezkumech tuto lež pokryje ministr spravedlnosti, což můžeme doložit opakovaně, je ten podvod naprosto neprůstřelný. Česká televize o tom roky mlčí a cenzuruje a cenzuruje. V pátek 17. června 2016 jsme podali další tři stížnosti členů výzkumu do Štrasburku, zase to ústavní soud odmítl meritorně projednat, prý je konopí prekurzor. Jak u debilů. Předseda ústavního soudu odmítá opakovaně podat na tyhle podvodníky v talárech kárný podnět. Poslední rozhodnutí předsedy Ústavního soudu ze dne 23. května 2016 je na webu doloženo také.“

Kolikrát už jste podal stížnost?
„To se nedá ani spočítat. Pokud jde o formální rozhodnutí nejvyšších struktur, pak jsme obdrželi 7 odmítavých rozhodnutí prekurzorových chemiků Ústavního soudu proti 3 členům výzkumu včetně mne. Rozhodnutí jsou veřejně přístupná na http://usoud.cz   a jde o rozhodnutí  č.j. II. ÚS 664/12, IV. ÚS 4859/12, II. ÚS 1311/13, II. ÚS 289/14, I. ÚS 2431/15, II. ÚS 3196/15, III. ÚS 396/16. Poslední tři rozhodnutí byly v pátek předány k rozhodnutí Evropskému soudu do Štrasburku s apelem, ať nestrká hlavu do písku jako Česká republika a meritorně stížnosti projedná, což Ústavní soud odmítá. Evropská komise to řešila dvakrát a také to odmítla předat k rozhodnutí Soudnímu dvoru. Tady nejde o zákony a mezinárodní závazky, je to zkorumpované politikum a jde o ochranu byznysu z černého a farmaceutického trhu.“

Co teď plánujete?
„Vyhrát kafkovský proces. Léto už mám obsazené radostmi. 14. července 2016 na sv. Bastilu registrujeme v Praze Konopnou církev. 10. srpna 2016 si půjdu v Římě pro třetí křesťanské požehnání konopné masti přímo od papeže, kdy chci nejprve mast požehnat od protestantů a pravoslavných, protože tato silná mast z konopné herby, kterou v lékárně nesmíte dostat, dokáže mj. také zachránit končetiny diabetiků před amputací (v ČR přes 10 tisíc amputací ročně dle ÚZIS, poz. red.). Na výročí okupace pak v sobotu a neděli 20. srpna 2016 pořádáme tradiční kulturní festival Noc básníků. Letos však v Příkazích u Olomouce, aby se vešlo více lidí, na konopné farmě v Ospělově snese dům maximálně 50 hostů. Už mám dojednáno 5 špičkových olomouckých kapel, takže konopná koštovačka bude v rytmu jazzu a bigbítu, zajímavých filmových dokumentů, výstav a především poezie. Tahle šílená okupace našich zahrádek mačetami v mundůrech pomáhat a chránit musí letos skončit. Jenom to kryje mafie a zločin a dopadá to tragicky na mladou a starší generaci. Staří mají konopná léčiva v lékárně za 50 tisíc měsíčně, mladí toxickou marihuanu plnou THC z umělých pěstíren z černého trhu a dealer má v druhé ruce další radosti jako heroin nebo pervitin, samozřejmě bez jakékoliv garance kvality. Není jediný důvod tenhle zločin podporovat a oblbovat občany.“
-vb-



1. 6. 2016


 
Konopný léčitel Dušan Dvořák z Olomouce odvrací s humorem sobě s vlastním nepochopitelná soudní rozhodnutí, která mu komplikují život a profesi. Podle výroku znalců v jeho kauzách je konopí prekurzor, což je ovšem logický nesmysl. Za tento výrok Ústavního soudu tak nominuje jeho předsedu Pavla Rychetského na Nobelovu cenu za chemii.
Slovo prekurzor označuje v chemii sloučeninu, která se účastní chemické reakce, kdy vzniká jiná sloučenina. V případě drog tedy chemickou látku, která slouží k výrobě syntetické drogy. Logicky vzato tedy konopí nemůže být prekurzorem, podobně jako jím nemohou být například lysohlávky. Nesmyslný výklad slova prekurzor, kterého se ústavní soudci v Dvořákově kauze dopouštějí, má samozřejmě devastující účinky na veškerou konopnou léčbu a všechny aktivity nejen sdužení Konopí je lék.
142. zasedání Předsednictva České konference rektorů 2. června6 v Plzni tak nyní bude projednávat návrh na udělení čestného doktorátu a nominaci předsedu ústavního soudu Pavla Rychetského na řád Bílého lva. Podle informací na webu výzkumu Cannabis is The Cure je tým pod vedením Pavla Rychetského dokonce horkým kandidátem na Nobelovu cenu za chemii. Údajně jde v případě výroku, že konopí je prekurzor, o jeden z nejvýznamnějších objevů 21. století.  Nominační list, se kterým se dnes obrátil vedoucí výzkumu Dušan Dvořák na přední americké a evropské univerzity a vědecké kapacity s návrhem na udělení Nobelovy ceny Pavlu Rychetskému je uveden na http://cannabis-is-the-cure.blogspot.com/.
-vb-



23. 4. 2016


 
Aniž by porušoval jediný zákon, opět skončil na policii. Dušan Dvořák rozbalil na Wolkerově ulici svůj petiční stánek s náborovou kampaní do své Konopné církve, aby ho v pátek na udání některého z všímavých komejdoucích přišla pozdravit Městská policie. Ta přivolala státní policii, a léčitel skončil na další tři hodiny na služebně.
"Nic tu neprodávám a nedělám nic nezákonného. Přesto sem přijela Městská policie, vzápětí dokonce dvě auta státních policajtů. Rostoucí sazenice, semena a tiskoviny mi byly ponechány k další trestné činnosti. Pouze zabavili sáček se sušenými kyticemi, který jsem koupil u jiného stánku uvnitř na veletrhu," kroutil hlavou Dušan Dvořák. Podle jeho slov na něj policie zkoušela opět tu stejnou písničku, kterou zkouší vždycky, s opakujícím se refrénem na téma "dokážeme vám, že překračujete povolenou normu THC v rostlinách, ale nevíme, jak to správně změřit." U výslechu pak strávil v pátek skoro tři hodiny. Léčitel se tím odradit nenechal a v sobotu byl se stánkem na místě zase. Proti pátečnímu postupu policie sepisuje další stížnost.
-vb-
 


31. 3. 2016


 
Dušan Dvořák (1962) má po zveřejnění výzkumu Konopí je lék dne 21. 3. 2008 (konopijelek.cz) společně s manželkou zhruba 60 čísel jednacích u soudů v České republice a Evropě. Byl 6 x obviněn za těžký zločin (nedovolené výroby a distribuce drog.) Policisté mu v letech 2009 -2016 na farmě v Ospělově sklidili více než tunu konopí. Poté, co Dušan Dvořák doložil nevymahatelnost trestních zákonů na pěstování a zpracování konopí, se jej pokusila ČR zbavit právní způsobilosti a zavřít do blázince, v trestních řízeních mu dosud justice vydává neodůvodněné rozhodnutí. Ke dni rozhovoru vedl 33 aktivní soudních, trestních a správních řízení, z toho 7 trestních řízení za členy Konopné církve (právní argumentace) a 5 správních řízení za nevládní organizace podílející se na výzkumu.
Kolik rostlin konopí mohu legálně pěstovat bez zvláštního povolení či ohlášení?
Kolik se vám vejde na záhonek do 100m2. Viz §§ 29 a 5, odst. 5 zákona o návykových látkách. Ale když kápnete jako členové výzkumu Konopí je lék na zkorumpované soudce a mlčící novináře, kteří nebudou mít na vaši právní argumentaci, vymyslí si, že konopí je prekurzor k výrobě drog a dají vám trestní paragraf podle toho, jak se právě vyspali, nebo potřebovali něco rozkrást. Viz stanoviska znalců, kteří bláboly justice zpochybňují univerzita-palackeho.blogspot.com/  

Kdy je pěstování konopí obsahujícího nad 0,3 % THC přestupkem a kdy trestným činem?
Z mezinárodního práva a judikatury nejde o přestupek ani trestný čin tehdy, když konopí a jeho produkty používáte k výzkumu a léčbě.  Zejména za situace, když licenci díky zákonu konopí do lékáren dostane pouze firma, která bude pěstovat konopí na květ k hulení (viz §§ 24a) a 24b) zákona o NL). V českém právu k datu 28. 3. 2016 nikdo neumí odpovědět, zda platí rozdělení, že teprve 5 kytek konopí s nad limitem THC je trestných dle vládního nařízení č.455/2009 Sb. a přílohy dva. Neodpoví vám na tu otázku policie, státní zastupitelství, soud, ani gestor předpisu, vláda. Nařízení bylo novelizováno vysoce kreativně 5. 4. 2012 vyhláškou č. 3/2012 Sb. a úplný guláš z toho udělalo rozhodnutí trestního kolegia NS v roce 2013 ve věci tzv. malého množství. Pravdu nalézáte v trestním řízení, kde o vás rozhoduje většinou naprosto lhostejná a nevzdělaná pakáž v talárech, více zde nejvyssi-soud.blogspot.com/ Nezajímá to ani ty partaje, co si z konopí udělali marketingová hesla, kterým ale ani oni sami nerozumí.  Musíme si uvědomit, že za bolševika bylo právo ovládáno ze sekretariátů příkazy a na Nejvyšším soudě dodnes sedí nejvíc bývalých komoušů. Uvědomíme si to naplno, když zjistíme, že všechny stupně a útvary policie a státních zastupitelství včetně policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce už přes 5 let zakazují prošetřovat spáchané zločiny v důsledku konfiskací, a to včetně předsedy vlády a ministra spravedlnosti.
Kolik mohu za pěstování konopí dostat?
Co dostat, když je pěstování legální? To záleží, jak se domluvíte s odběratelem, kolik vám dá. Soudruzi „pomáhat a chránit zločin“ sice píší v § 285 trestního zákoníku k nedovolenému pěstování, že dostanete od pokuty po pět let vězení, ale nikdo od policie nemá žádnou normu, jak poznat legální kytku.  Takže policajti mohou vesele rozkrádat, rozprodávat a hulit vaši úrodu, vlastně jsou nepostižitelní a systém jim nahrává. Nejen nevymahatelný zákon z unijního práva, ale i neexistence předpisu na měření a určení vzorku může znamenat, že všichni perzekuovaní po roce 2004 mohou žádat odškodnění a vězni vyjít z vězení.

Z čeho se počítá 0,3 % THC v rostlině?
To nikdo neví, rozdíly v obsahu dle vzorku jsou přitom až stonásobně odlišně a nikoho to nezajímá, odkazuji na dvě aktivní ústavní stížnosti ve výše uvedeném odkazu, kde je vše velmi podrobně rozebráno a především na srovnávací studie dle vzorku na konopijelek.blogspot.com/ Lidé mluví o jakémsi technickém konopí, druzí o marihuaně, nikdo neví, o čem mluví. Každé konopí je technické, každé je léčivé, jen některé je omamné.  Neomamným odrůdám je možné vydat certifikát a zapsat je do odrůdové banky, mají do 0,2 % THC v herbě při velmi podrobné metodice, jak takový údaj zjistit, viz  evropskakomise.blogspot.com/  Jestliže druhem genetiky do 0,2% THC jste limitován pouze nad 100m2, kdežto od 1. 1. 2010 bylo možné pěstovat kytky s obsahem do 0,3 nikoliv v herbě, ale v celé rostlině včetně kořeně, tak jste měl zcela legální kytku s 5% THC v květu, když jste uměl pěstovat a měl vhodný kytky.  Justice je z téhle interpretace zákonů úplně šílená, protože je bohužel pravdivá.

Kolik semen a kolik řízků mohu legálně vlastnit?
Podle zákona kolik chcete, ale realita je taková, že vám semena i řízky ukradnou a ani je nezapíší do protokolu, jako se stalo nejen nám opakovaně.  Nám chybělo při první úrodě 90% zkonfiskovaného majetku a soudy dělaly, jakože to je legitimní spropitné policajtů. Přitom žádný trestní předpis semena, ani řízky nezakazuje.  Lidé nevymáhají svá práva, media mlčí a cenzurují. Přitom by stačilo, právě teď, v tomto období, aby naše ústavní stížnosti žádající zrušit nezákonné trestní paragrafy, podpořila veřejnost a věc byla projednána veřejně a přednostně. Postup je uveden na  tortura.eu/  Jednoduchou žádostí soudu psanou hromadně můžeme zlomit systém.  Bolševici v justici totiž budou vidět, že jsou pod veřejnou kontrolou.
 Ve spolupráci se serverem Hanácké konopné zprávy -vb-

27. 1. 2016

Lucince pomáhá konopná mast. Rodiče postižené holčičky ji ale musejí shánět pokoutně


Mediálně známý případ Lucinky (5), těžce neurologicky postižené po nepovedeném porodu ve Fakultní nemocnici Olomouc v roce 2010, čeká už od dubna minulého roku na další posun ohledně probíhajícího soudního sporu. Pro holčičku se ale podařilo najít aspoň malou pomoc.
„Lucinka trvale leží. Na otlačeniny a proleženiny, které jí tak neustále vznikají a mohou přerůst v závažné zdravotní komplikace, jí až neuvěřitelně pomáhá konopná mast,“ tvrdí otec holčičky. Tu ale oficiálně není kde sehnat, a málo účinné volně prodejné produkty jsou navíc předražené. Mast se totiž oficiálně nesmí vyrábět, a to z prapodivného důvodu, že totiž Česká republika řekla, že z konopí je léčivý pouze květ. Ten je sice k dostání v 5 gramových baleních ve folii v lékárnách, jenže jakákoli další manipulace s ním, tedy například výroba masti, je do důsledku vzato porušením zákona. Většina lékáren dnes sama masti nevyrábí, a jediná cesta, jak se dostat k fungující masti, je tedy černý trh. Na něm může stát 100 gramové balení až kolem pěti tisíc korun.

Fungují konopné masti z internetu?

„Podle naší zkušenosti vůbec anebo jen velmi málo,“ tvrdí otec děvčátka. Volně prodávané masti jsou totiž obvykle vyráběny ze semen konopí, v nichž je kanabinoidů, tedy účinných látek velmi málo. Podle odborníků je účinnou mast nutné vyrobit z celého vrcholíku rostliny, což ale legislativa neumožňuje. Malé Lucince ovšem běžné léky a masti nezabraly, a proleženiny byly časem tak závažným problémem, že bylo nutno je řešit. Konopná mast zabrala, a rodiče ji používají i s vědomím, že vlastně porušují zákon.
-ms-


11. 8. 2015


 
12. února 2015 zahájila Evropská komise z podnětu společnosti Cannabis is The Cure, z.s. šetření České republiky za porušení práva EU. Číslo stížnosti je CHAP (2014) 03930. Nejvyšší soud totiž opět v rozporu s mezinároními závazky zakázal vedoucímu mezinárodního výzkumu Cannabis is The Cure (Konopí je lék) Dušanu Dvořákovi z Olomouce přístup k Soudnímu dvoru Evropské unie, přestože takové jednání ústavní soud označil ve třech nálezech jako porušení práva na zákonného soudce a práva na spravedlivý proces. Vykládat právo EU je oprávněn pouze Soudní dvůr EU. Danou věc navíc Soudní dvůr EU dosud nikdy neprojednával.  Předběžná otázka Soudnímu dvoru EU je formou nepřímé žaloby a podává ji podle Smlouvy o fungování EU právě nejvyšší soud, individuální žaloba je nepřípustná.
Podle Dvořákových právníků je zákon o návykových látkách z hlediska nadřazeného unijního práva nevymahatelný a České republice hrozí náhrady škod ve výši mnoha miliard korun.
Dušan Dvořák byl v posledních pěti letech pětkrát obviněn za nedovolenou výrobu drog. Na výzkumnické farmě v Ospělově na Prostějovsku policie v letech 2009 - 2014 zkonfiskovala přes 3 tisíce rostlin konopí, opakovaně rovněž zkonfiskovala Edukativní konopnou kliniku v Praze, které byl ředitelem. Dvořák podal 7 stížností Evropskému soudu pro lidská práva, které však soud ve Štrasburku vždy odmítl projednat, i když lékaři žádali soud vydat předběžné opatření k okamžitému zastavení jednání ČR proti výzkumu v důsledku ztrát na životech občanů a jejich mučení a 15 marných žádostí o policejní ochranu.



Bylo porušeno unijní právo?


Dvořák se položení předběžné otázky Soudnímu dvoru EU domáhá neúspěšně od roku 2010, v jeho prospěch občané a nevládní organizace podaly řadu stížností ministrům spravedlnosti pro porušení zákona, všechny byly bez odůvodnění odmítnuty.
Podstata porušení unijního práva spočívá podle Dvořáka v tom, že Česká republika neaplikovala do svého právní řádu unijní normu na zjištění legálního konopí, dokonce nemá žádnou normu. Existuje pouze jakýsi doporučený postup měření policie. Policie však odmítá sdělit, kdo a kdy a pod jakým číslem jednacím tento postup vlastně vydal. Podle čestného člena výzkumu a přednosty Ústavu soudního lékařství v Olomouci doc. Petra Ondry jsou výsledky měření dle odlišných metod dramaticky odlišné, totéž potvrzuje i známý vědec doc. Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity. Měření policie je ale v naprostém rozporu s unijní normou, přestože má EU ještě přísnější limit, a to 0,2% léčivého kanabinoidu THC v konopí.
Dalším porušením práva EU je neoznámení novelizací zákona o návykových látkách ve věci výroby konopí jako léku Evropské komisi. Neaplikovaní Nařízení ES a nenotifikování Směrnice ES opakovaně označil Soudní dvůr EU za porušení práva EU.
Dvořák výzkum zveřejnil v roce 2008 po judikátu nejvyššího soudu o netrestnosti léčby konopím. Nejvyšším soudem v roce 2008 osvobozená důchodkyně Mária Brodská však byla v roce 2011 za totožné jednání (pěstování a zpracování konopí) opětovně obviněna a v dubnu 2012 spáchala sebevraždu.
Od roku 2012 se Česká republika pokouší zbavit Dušana Dvořáka právní způsobilosti, od roku 2014 se jej snaží internovat v psychiatrické léčebně.
-vb-

Z redakčního archivu: Otevřený dopis primátorovi ohledně akvaparku (leden 2006)


Pokud nečtete rádi noviny, zkuste stařiny - aneb vybíráme ty nejzajímavější články z našeho archivu. Seriál startujeme Otevřeným dopisem primátorovi města Olomouce z roku 2006, v němž se Dušan Dvořák vymezuje proti jeho financování z veřejných rozpočtů. Aktuálnost textu je i po více než deseti letech vysoká.

Vážený pane primátore,

byl jsem jedním z iniciátorů loňské žádosti olomouckým zastupitelům o nefinancování stavby aquaparku z městského rozpočtu, kterou podepsalo zhruba 2 500 spoluobčanů. Většina zastupitelů radniční koalice bohužel nectí vlastní programové prohlášení (a předvolební sliby), a rozhodla se i přes protesty veřejnosti podnikat s městským majetkem. Nejprve jste v červnu 2004 prosadili stavbu aquaparku z 350 milionového městského úvěru. V září 2005 jste navrhl (-i) vytvořit s rakouskou firmou Atzwanger (městskou) obchodní společnost Aquapark Olomouc. Město Olomouc - dle vašich slov a informací pro ZMO - má v této věci investovat téměř půl miliardy korun. Je velmi pravděpodobné, že v závěru půjde o mnohem větší zatížení městského rozpočtu.

Za situace, kdy se Vám osobně údajně nabízel a následně byl odmítnut soukromý investor s prosperující verzí aquaparku za třetinu rozpočtované ceny, což má podle prosincového rozhodnutí zastupitelů vyšetřit kontrolní výbor ZMO, je vytvoření (městské) obchodní společnosti s finančně ztrátovým, energeticky i provozně extrémně náročným projektem aquaparku velmi podivné. Nabízejí se také otázky, zda jde o obludnou korupci, nebo "jen" hloupost či naprostou lhostejnost vůči úsporám a výdajům z městské kasy. Tak či tak je rozhodnutí špatnou zprávou budoucím generacím i životnímu prostředí.

Možná se domníváte, že Vaši čest neohrožuje, že chcete v rozporu s posláním veřejné správy i vlastním programovým prohlášením podnikat s městským majetkem. Jsem jiného názoru. Jsem přesvědčen, že Vaši čest bude zcela jistě ohrožovat i to, pokud se dlouhodobě nezasadíte, aby vznik obchodní společnosti pro stavbu a provozování olomouckého aquaparku nebyl v zastupitelstvu schválen dříve, než budeme znát závěry šetření kontrolního výboru olomouckého zastupitelstva (do 16. května 2006) a až bude orgány činnými v trestním řízení potvrzeno, že celou akci neprovází porušení zákonů.

V prosinci 2005 předalo Okresní státní zastupitelství v Olomouci můj podnět na porušení zákona v dané věci Policii ČR. Kromě zneužívání pravomoci veřejného činitele či nedbalosti při správě cizího majetku může být založení "městské" obchodní společnosti vedeno snahou účelově obcházet zákon o zadávání veřejných zakázek. V tomto případě stamilionové zakázky stavby aquaparku, na kterou společnost s nejprve minoritní účastí města nemusí vypsat veřejnou soutěž. Po realizaci stavby chcete změnit poměr kapitálové účasti města Olomouce a - jak jste při naší společné debatě v září 2005 sdělil v ČT24 - město Olomouc bude investovat ještě 12,5 milionu Eur. Jak velká škoda může našemu městu vzniknout, zůstává zcela otevřeno. Neznám znění navrhované obchodní smlouvy, je ovšem jasné, že se vstupní investice nevrátí a záměr rakouského investora má jistě jiné opodstatnění, než filantropii vůči olomouckým milovníkům aquaparku. Zastupitelům byl pouze sdělen naprosto nerealistický záměr "čistého" provozního zisku cca 8 milionů Kč s celoroční návštěvností více než tisíc návštěvníků denně. Cena za jeden metr vodní plochy, která je až pětkrát dražší, než v jiných městech, je pouze jedním z důvodů nevratnosti vložené investice. Celá akce je výhodná pouze pro majitele pozemků, prodejce luxusních bazénů do aquaparku, okolní supermarkety a hypermarkety, kterým nažene nové zákazníky, pro členy statutárních orgánů atd. Pro naše město však jde o zcela ztrátovou věc.

Nesdílím Vaše přesvědčení, že je aquapark umístěný ve frekventované obchodní zóně vhodnou relaxací i místem odpočinku, že jde o věc veřejného zájmu a úkol veřejné správy. Je to jen jedna ze součástí celého řetězce konzumního chování. Z tohoto důvodu se však na Vás neobracím a neočekávám zmenu hodnotových priorit, které (nejen) v zastupitelstvu bohužel převládají. Žádám Vás pouze, abyste se alespoň zasadil o to, aby celá akce nebyla spojována s kriminálním chováním. Věřte, že bych si rád primátora i zastupitelů vážil.

Dušan Dvořák